Hakkında

Düşünmek, ruhun kendi kendine konuşmasıdır. Platon

Merhaba,

Seni hangi etkenler bu siteye getirdi bilmiyorum. Muhtemelen kafanda dolaşan ve cevabını bulamadığın veya kendine bile soramadığın bir soru olabilir ya da inandığını sandığın ama içten içe hala tereddüt taşıdığın bir konu. Eğer böyleyse bil ki yalnız değilsin.

Hepimiz bir şeyleri merak ediyoruz, aklımızın bize sorduğu sorulara yeterli cevaplar bulamadıkça tatmin eksikliği çekiyoruz. Belki bazı insanlar akli deliller yerine daha duygusal şeylerle kendini ikna edebiliyor ama herkes böyle değil.

Bu site neden?

Bu siteyi başlangıçta sadece kendim için iz kaydı oluşturmak ve düşüncelerimi düzenli bir şekilde not etmek için kullanıyordum. Zamanla insanlar bana ulaşmaya ve sorular sormaya başladılar. O zaman benim gibi birçok kişinin benzer şeyleri merak ettiğini fark ettim ve siteyi daha dışa dönük hale getirmeye başladım.

Esasında benim üzerine yazı yazdığım konular, şimdiye kadar hiç değinilmemiş konular değil. Aksine, neredeyse üzerine herkesin konuştuğu, fikir sahibi olduğu konular. O yüzden, insanların o kadar kaynak içinden gelip benim sitemden bilgi edineceğini pek de sanmıyordum doğrusu.

Daha sonra şunu sordum kendime, burada yazdığım konular eğer yeterince açık ve net olarak bulunabiliyor olsaydı, en başta kendim bunları yazma gereği duymazdım.

Kimi şeyleri internette arıyorum. Çok uzun yazılar var belki ama içinden bana lazım olan bir cümleyi çekip almam için saatlerimi harcamam gerek. Bu yüzden yazılarda başlıklandırmaya önem veriyorum ve her şeyden önemlisi soru sormaktan çekinmiyorum.

Ben karakterim gereği zor ikna olan biriyim. Bir şeyi her yönüyle ele almadan o konu hakkında nihai bir kanıya ulaşılması bana eksik geliyor. Site de sıradan bir insan olarak kolay anlaşılabilecek, net bir dil ve anlatım tekniği kullanmaya çalışıyorum.

 

Şunun altını özellikle çizmek isterim, bu sitedekiler, tamamıyla kendi araştırma, inceleme, değerlendirme, analiz ve gözlem süreçlerimin eseridir. Her insan gibi ben de yanılabilirim veya daha fazla öğrendikçe düşüncelerimde birtakım değişiklikler  olabilir.

Tek bir kanaldan beslenilmesini doğru bulmadığım için, bu siteden bilgi edinecek kişilere de kolaya kaçmayıp araştırma yapmalarını öneririm.

Ben kimim?

Kim olduğum, nasıl biri olduğuma dair epeyce soru aldığımı da söylemeliyim. İnernette adımı arayınca bir sürü kişi çıkıyor evet ama ne güzel ki çok kişi bu ad ve soyadı kullandığından kim olduğum hala anonim kalabiliyor. O nedenle bu yolu denemenizi önermem.

Kendi hakkımda bilgi vermek konusunda biraz ketum olduğumu kabul ediyorum. Bunun birkaç nedeni var ama en önemlisi, fikir ve düşüncelerin, kimlikten önde gelmesini daha doğru buluyor olmam. Bu manada kim olduğumun çok da bir önemi yok. Etrafıma baktığımda, insanların fikir ve değerleri değil, kişileri takip etmeye meyilli olduklarını görünce, bu düşüncem daha da güçleniyor.

Herhangi bir yere veya kişiye bağlılığım yok, genel olarak değişik kaynaklardan beslenmeye çalışıyorum, tek merkezden faydalanmanın riskli olduğunu düşünüyorum.

Mesleğimi, eğitimimi, yaşımı soranlar oluyor. Açıkçası kısmen anlayabiliyorum bu soruların nedenini ama bana o kadar da önemliymiş gibi gelmiyor bunlar. Yani eğer lise mezunu biri olsam yazdıklarım daha az değerli mi gelecekti? Yine de insanların merakına duyduğum saygıdan kendimle ilgili şunları söyleyebilirim.

Çok genç biri sayılmam ama yaşlı da değilim. Eğitim olarak, fizik, felsefe, sosyoloji ve psikoloji gibi konular dahil olmak üzere 4 ayrı üniversitede eğitim aldığımı, yüksek lisans ve doktora çalışmalarında bulunduğumu söyleyebilirim.

Sitedeki kategoriler

Sitede fikirlerimi temel olarak iki ana kategori altında ele almaya çalışıyorum.

Kainatı anlama rehberi kategorisi temel olarak teoloji, bilim, felsefe konularını işlediğim ve adına İnanç Piramidi dediğim bir yaklaşım ile ele aldığım çeşitli alt kategorilerden oluşuyor.

Hayatın içinden kategorisi ise, hayata dair konuları içeren, yazılar, şiirler, gözlem ve analizlerden oluşuyor.

Bunların yanında, Sözler sayfasında, yazılarda işlediğim konulara ait özlü sözleri; Grafikler sayfasında, yazılarda kullandığım şekilleri; Videolar sayfasında ise, beğendiğim videoları bulabilirsiniz.

Sosyal medyada aktif biri değilim. İletişim için, sitede işlenen konularla ilgili sorularınız varsa Soru & Cevap sayfasını, diğer görüş ve önerileriniz için İletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

Umarım bu sitede veya başka bir yerde aradığınızı bulursunuz.

Sağlıcakla kalın.

Gökhan

Go to Top
Translate-Çevir »