Emir yasak

Soru & CevapEmir yasak
Asli asked 4 ay ago

Allah bize kuranda bazi emir yasak gibi seyler soyluyor zina alkol gibi bunlari Allah bizi sinamak icin mi emrediyor yoksa bize zarari oldugu icin uyariyormu ??????

1 Answers
Gökhan Yılmaz Staff answered 4 ay ago

Merhaba Aslı, sorunun kısa cevabı her ikisi de. Kur’an’daki yasaklar öncelikli olarak bu kısa dünya hayatında irademize hakim olup Allah’ın dilediği istikamette mi kalacağız yoksa nefsimizin peşinde mi koşacağız bunun sınanması ve aynı zamanda  maddi ve/veya manevi olarak bizi dünya hayatı için de boşluğa, ıstıraba sürükleyecek şeylerden uzak tutmak içindir diyebiliriz.  Sadece uyarı gibi düşünürsek, bunlara uymasak da olur gibi bir anlama gidebiliriz bu da tehlikeli olur.  Şunu kesinlikle anlamalıyız, Allah yaratıcıdır, hakimdir, rabdır biz ise kuluz yani köleyiz. Köle kendi isteğini değil sahibinin istediği şeyi yapar.
Bunu insani boyuttaki kölelik gibi algılamak yanlış olur, bu, dünya üzerindeki her türlü şeyi bir kenara bırakıp her şeyin sahibi olan varlığa irademizi teslim edebilme becerisinin gösterebilmektir. Bunu yapan insan esasında gerçek özgürlüğe ulaşabilmiş kişidir. Zira, bu kişi ne para, ne mal, bu dünyadaki diğer güzellikler karşısında boyun eğmeyecektir. İşte, irademizi hangi ölçüde Allah’a teslim edebiliyoruz bunun ölçülebilmesi, nefsimize zor gelen bu emir ve yasaklara uyup uymamakla mümkün olabilmektedir.
 
Selamlar
Gökhan

Go to Top